Zahradníček / Vše mé je tvé

Divadelní spolek JEDL

neděle 23. 5. 2021

Divadlo Husa na provázku

20:00

 a

Žánr: Činohra, ČR

Délka představení: 1 h

Koupit vstupenky

Upozornění: V důsledku aktuálních vládních opatření bude muset být omezena kapacita sálu, dále respirátor FFP2 a antigenní test.

„Vždyť všechno mé je tvé a všechno tvé je mé a ty a já jedno jsme.“ Jan a Marie Zahradníčkovi byli manželé 15 let, z nichž byl on 9 roků vězněn v komunistickém lágru. Po jeho zatčení v roce 1951 byla Marie s jejich třemi dětmi vystěhována z bytu, aby skončila na státním statku bez vody, elektřiny a topení. Když byl vězněn, jejich dvě dcery zemřely na otravu houbami. Byl propuštěn na pohřeb s tím, že už se nemusí vracet, ale pak jej stejně odvezli zpět do vězení. Marie přesto stihla počtvrté otěhotnět. Své čtvrté dítě viděl Jan až v jeho třech letech. Čtyři měsíce nato zemřel. Devět let manželství na dálku, devět let dopisního otcovství, devět let lásky přes papír. A mezi řádky všechen ten existenční shon, bolest i smíření. Inscenace vznikla ke 115. výročí básníkova narození.

Za režii inscenace Zahradníček / Vše mé je tvé získal Jan Nebeský nominaci na Cenu Divadelních novin a mezi nominovanými byl i Saša Rašilov za roli komunistickým režimem pronásledovaného básníka Zahradníčka.

 

V roce 2021 slaví Divadelní spolek Jedl 10 let od svého založení a 30 let od první spolupráce Nebeský-Trmíková-Prachař. Inscenace je oslavou tohoto dvojitého výročí.

Scénář: Lucie Trmíková

Režie a scéna: Jan Nebeský

Hudba: Matouš Hejl

Kostýmy: Petra Vlachynská

Produkce: Miriam Čandíková

Na trubku doprovází: Ladislav Kozderka.

 

Hrají: Saša Rašilov a Lucie Trmíková