Král Oidipus

Residenztheater, Německo

úterý 25. 5. 2021

20:30

_
Žánr: Činohra, Zahraniční
Délka představení: 1 h 20 min

Uvedení ONLINE: Video bude dostupné zdarma 24 h od uvedení na této stránce dle licenčních podmínek. Záznam je opatřen českými titulky (v případě že se vám titulky nezobrazují, je možné je manuálně zapnout v okně videa).

Představení bude dostupné zdarma v uvedeném termínu zde na webu festivalu. Děkujeme za vaši přízeň.

Antický příběh o vzestupu a pádu, o pýše, která volá do nebe a pobuřuje bohy. Slavné a až notoricky známé Sofoklovo drama o králi, který při pátrání po vrahovi odhalí vlastní vinu. V podání Residenztheateru svižná chladně elegantní a překvapivě aktuální inscenace tematizuje moc, způsob, jakým ji lze získat, udržet a nakonec také ztratit.

Slavné, až notoricky známé Sofoklovo drama o králi, který při pátrání po vrahovi odhalil vlastní vinu, pochází z 5. stol. př. n. l., v režii slovinské režisérky Mateji Koležnik však působí, jako by bylo napsáno včera. Její svižná, chladně elegantní a překvapivě aktuální inscenace tematizuje moc, způsob jakým ji lze získat, udržet a nakonec také ztratit. Staví přitom na moderní scénografii, smyslu pro téměř filmový detail a vynikajících hereckých výkonech. Představitel Krále Oidipa Thomas Lettow získal za ztvárnění této role cenu Bayerische Kunstföderpreus 2016.

Autor: Sofoklés

Překlad: Dietrich Ebener

Režie: Mateja Koležnik

Dramaturgie: Götz Leineweber

Scéna: Raimund Orfeo Voigt

Kostýmy: Alan Hranitelj

Hudba: Mitja Vrhovnik-Smrekar

 

Hrají: Thomas Lettow, Sophie von Kessel, Bijan Zamani, Hans-Michael Rehberg, René Dumont, Wolfram Rupperti, Alfred Kleinheinz, Thomas Grässle