Hilsner a ti druzí PREMIÉRA
Divadlo Feste, Meeting Brno & DSB
Franz Kafka Špitál – Koliště 43
ZMĚNA ČASU: 21:30
a
Žánr: Činohra, ČR
Délka představení: 1 h 30 min bez přestávky
Upozornění: V důsledku aktuálních vládních opatření bude muset být omezena kapacita sálu, dále respirátor FFP2 a antigenní test.
Je dobře známo, že právě v rámci soudního případu s Leopoldem Hilsnerem se jméno budoucího prezidenta Tomáše Masaryka stalo celostátním pojmem. Právě ve sporu, kde proti veřejnému mínění odsuzujícímu Hilsnera za domnělé vraždy dvou mladých žen pouze na základě jeho židovství, se o Masarykovi začalo mluvit jako o ambiciózní a cílevědomé osobnosti. Je ovšem méně známo, kdo skutečně byl onen Hilsner a jak se z něj stal obětní beránek rasistických tendencí společnosti. Je také méně známo, že Hilsnerův případ se nápadně podobá několika dalším kauzám, které prolétly Evropou přelomu 19. a 20. století. V naší inscenaci budeme kromě konkrétní kauzy obviněného Hilsnera sledovat také právě onu na čase a místu nezávislou univerzálnost tendencí odsuzovat lidi pouze na základě rasy nebo náboženství.
Projekt vzniká ve spolupráci Divadla Feste, Meeting Brno a DSB.
Anežka Hrůzová je v lese Březinka u města Polná zavražděna stejně brutálním způsobem, jakým umírají o jedenáct let dříve v Londýně oběti Jacka Rozparovače. Je jí podříznuto hrdlo v době končících velikonočních svátků. Svátků, v nichž se v židovské tradici připravují pokrmy zvané matesy. Podle vymyšlené a nepravdivé legendy, jíž šířili zejména radikální katolíci, jsou tyto matesy plněny krví křesťanským panen. Mrtvá Anežka Hrůzová tak sehraje nešťastnou roli obětního beránka v odporném divadle českého rasismu, nacionalismu a antisemitismu. Žid Leopold Hilsner je neprávem odsouzen na doživotí a v cele stráví 18 let. Je zarážející a zahanbující jak dynamický a radikální byl na konci 19. století český rasismus. Leopold Hilsner uměl psát pouze německy, stejně jako mnoho dalších Židů té doby, a tak i v naší inscenaci hraje němčina důležitou roli.